Jump to content
AdriaCraft - Blizzard Community Fansite Forum
Sign in to follow this  
Silencer

Hardware i Srbija danas

Recommended Posts

Prosle nedelje, razmisljam da uzmem novi monitor 27" da zamenim stari LG Flatron E2360 PN koji je dobro sluzio svoje vreme...

E sad uzmem da pogledam malo po internetu monitore, i stanje u Srbiji... LG Monitori prodaju se koji su izasli u 2012 godini? Nema ni jedan noviji model koji ima SCR 10.000.000 : 1 

Ok pogledam DELL SCR 80.000.000 : 1 AH-IPS Tehnologija, medjutim ruzni su onako iskreno, a i 7ms odziv ? Na kraju  uspem da nadjem jedini da kazem noviji monitor sa odlicnim karakteristikama ASUS MX279H.

Porucim u emmiju, prosle nedelje u sredu. Odem na vasar u cetvrtak (pise tamo 5 dana isporuka), okrecem prasice i volice do nedelje :) U ponedeljak stignem kuci i zovem da vidim kad ce bude monitor kod mene :D I evo danas zovem, niko me ne obavestava, kazu ne moze da se uveze monitor, imamo alternativu da vam ponudimo LG 277L?  U sustini otkazem lepo, i porucim u drugu rasnju 1000 din skuplje, al mi salju sutra... Sad zalim stvarno sto jednostavno nisam uspeo to da zavrsim prosle nedelje da sam znao da ce da me drkaju ovako...

Da vidimo drugu situaciju Water 2.0 Pro kuler za procesor. Ako trazite vodeno hladjenje, nacicete ono sto je izaslo pre godinu dana, iako je generalni uvoznik za Srbiju ne moze da nabavi noviji model. Verovatno stari mora da proda.

Da vidimo SSD Diskovi. Kad sam jurio Samsung 830 Pro svi su imali u ponudi, medjutim kog god da sam pozvao nema, ali mi nude Samsung SSD 840 mnogo losijih performansi, dok je 840 Pro znatno bio skuplji. Za divno cudo posle 3 nedelje pojave se 830 pro ? :)

Graficke kartice kad sam kupovo 660gtx ti, tad je izasla 700+ serija medjutim nisam mogao nijedan model da nadjem nego tek tamo u Srbiji bilo posle mesec dana dva.

U sustini 6 meseci oprema tehologija napreduje, a mi izgleda novu opremu uvozimo samo posle godinu dana kako izadje :/ Nije mi jasno stanje danas kod nas u Srbiji ali ja sam razocaran.

Pored toga sto provedem vreme kad kupujem neku komponentu da procitam o njoj maksimalno, pa posle morma da provodim vreme da nadjem to kod nas, i da se razocaram kad nema. Ili jos gore kad stariji model kod nas kosta 300 evra, a isti taj na zapadu je 200 evra, al za 300 evra mogu kupiti na zapadu novi...

Eto cisto da kazem kolko sam nesrecan kad pogledam situaciju na trzistu kod nas. Opet neko ko se ne bavi racunarima i tehnologijom, on ne gleda ko sto ja gledam da dinar koji planiram da dam u tom momentu bude maksimalno iskoriscen.

Pa, tako ti je to, zivotni standard je mali... Oni uvezu malo starije modele kao npr. GTX 660ti posle nekog vremena da im padne malo cena da bi neko kupio, jer ako uvoze sve najnovije modele retko ko ima para da to priusti.

E brate brate nisi jedini jurim ekran vec par meseci a naravno ne mozes da nadjes ni jedan da ima 120hz osvezenje ubijam se trazeci ali nista bedak,ako neko nekim slucajem na leti na neki neka kaze ili postuje ovde pm bilo sta.SRBIJA BRATE

E brate brate nisi jedini jurim ekran vec par meseci a naravno ne mozes da nadjes ni jedan da ima 120hz osvezenje ubijam se trazeci ali nista bedak,ako neko nekim slucajem na leti na neki neka kaze ili postuje ovde pm bilo sta.SRBIJA BRATE

Ja sam video da ima tih qHD ako te kapiram sta hoces al sa cenom preko 50k dinara. E sad ja iskreno ne planiram tolko da odvojim zbog 1440p :)

Ocu bilo sta od 24 incha sa 120hz+ ili 120hz nista vise osvezenje mi je bitno

Pogledaj na sajtu od WInWin-a,ja sam od njih nabacio Viewsonic-ov ekran 24" ,120hz i 3D,full hd naravno za nekih 300 evrica

Ocu bilo sta od 24 incha sa 120hz+ ili 120hz nista vise osvezenje mi je bitno

Pogledaj na sajtu od WInWin-a,ja sam od njih nabacio Viewsonic-ov ekran 24" ,120hz i 3D,full hd naravno za nekih 300 evrica

Lepa cifra za te mogucnosti :)

Pa smatraj se srećnim što nisi iz Crne Gore.

Kad ja nešto odlučim kupiti, i nakon što pročešljam sve gluposti koji se nude ovdje(što nije problem, jer ponuda je veoma mala), i odlučim da proširim se na Srbiju, osjećam se kao Alisa u zemlji čuda, što zbog ponude, što zbog cijena.

Al to je normalno, što bi neko ovdje uvozio lupam, neku grafiku iz 700 serije? 600k ljudi u cijeloj državi, obuzetih time šta će sutra jesti više nego kakav će GPU imati...

Sjećam se kad sam uzimao PC poslednji put, znao sam da mi je budžet za grafiku bio 250e više manje. I udjem u neku radnju koja se bavi prodajom komponenti kao, i 90% njihove ponude su neke buđave kartice <100e, i par nekih precijenjenih kartica koje su navodno 'high end', a zapravo su loše i drže cijene iz vremena kad nisu bile (toliko) loše.

Sve u svemu, tražio sam nekog da mi uzme pare, nije bilo dobrovoljaca.

Al ima tu i do potražnje, danas se ljudi pale na recimo telefone, možeš naći svaki mogući telefon kod nas u prodaji. Čak i u cg. I to je tehnika, vjerujem da je način uvoženja i sve što ide uz to sličan

Pazi nase trziste je blaze receno vocka cudnovata. U mnogim drugim sferama kaskamo u odnosu na ostale zemlje pa je tako slucaj i sa pc hardwerom dok u nekim sferama kao na primer u mobilnoj tehnologiji, kao sto rece jovan, hvatamo korak. Obicno prodje par meseci od izlaska neke komponente dok ona bude dostupna kod nas i to po vecoj ceni jer nasi prodavci budze cene po njihovom nahodjenju a ne po nekom standardu. 

Obicno u proseku na svakih 6 meseci napreduje pc tehnologija e sad zasto nasi uvoznici cekaju duze da bi je uvezli moze biti i u tome da im je cena uvoza tih tehnologija mnogo manja kada se na trzistu pojave nove a oni na tu "staru" tehnologiju zaradjuju kao da uvoze najnoviju. Otud i razlika u cenama kod nas, cena "stare" tehnologije je skoro ista kao nova u drugim zemljama.

Sto se tice dostupnosti odredjenih komponenti, do sada nisam imao problema u narucivanju jer je sve bilo dostupno. Obicno sam morao da narucim u onim radnjama gde je najskuplje jer u onim gde je jeftinije nisu imali iako na sajtu pise da je komponenta dostupna.

Pre nekih mesec dana kupio sam novu graficku, u trenutku kada sam zvao da narucim pisalo je da je ima na stanju ali su mi onda rekli da nema i da su narucili novu kolicinu jer su vec dve zadnje narucene kolicine rasprodate u kratkom roku. Tada je graficka bila za 2000 jeftinija. Posle par dana kada sam opet pozvao, dobili su novu isporuku ali je sada cena bila za 2000 veca.

Jutros sam narucio novu plocu u emiju jer je tu najjeftinija. Tokom razgovora sa prodavacicom, rece mi da zeljenu plocu nemaju na stanju i da mogu tek da je poruce i da mi posalju za par dana, isti slucaj kao stevin. Ja joj rekoh pa na sajtu pise da je imate na stanju a ona ce meni da kod nje pise drugacije ali onda mi rece da je bolje da pozovem njihov call centar jer je moguce da je ipak imaju u magacinu. Bese mi malo nelogicno da ona ne moze da proveri imaju li u magacinu pa pozovem call centar gde mi covek odmah rece da imaju i da mogu odmah da mi posalju i da vec sutra mogu da je ocekujem na kucnu adresu te ja uspesno narucih plocu.

Kao sto mozete videti postoji mnogo veci problem a to je da sami prodavci uopste neznaju da li imaju neku komponentu ili ne. Imao sam par slicnih slucaja, sto licno sto preko telefona, gde su prodavci bili zenskog pola da nisu znali da mi daju tacnu informaciju o dostupnosti zeljene komponente vec su uvek zvali kolegu te sam morao njima da ponovo pricam sta mi treba. Pitam se samo koje li su "kvalifikacije" predale tokom prijave za posao.

Tako da se vrlo lako moze desiti da neka radnja cak i ima neku komponentu a da radnik nije toga svestan.

Imao sam par slicnih slucaja, sto licno sto preko telefona, gde su prodavci bili zenskog pola da nisu znali da mi daju tacnu informaciju...

Možda želiš da preformulišeš to hahaha :D

Mada većina cura (žena) je tom poslu prikladna kao i ja prodaji sranja u Victoria's Secretu

Imao sam par slicnih slucaja, sto licno sto preko telefona, gde su prodavci bili zenskog pola da nisu znali da mi daju tacnu informaciju...

Možda želiš da preformulišeš to hahaha biggrin.png

Mada većina cura (žena) je tom poslu prikladna kao i ja prodaji sranja u Victoria's Secretu

Moze se reci tako ili prodavacice, kako god. Gde god sam imao nekih problema sve su bile guske koje nemaju pojma o poslu kojiu bi trebalo da rade. Mozes misliti koliko se razumeju kada sam skoro usao u win win-ovu radnju i pitao je da li imate asus sabertooth r2.0 a ona me je bledo pogledala sa pitanjem a sta ti je to. Onda sam joj objasnio da je to maticna ploca nakon cega ona opet nije znala ni kako se to pise te sam joj ja ukucao u kompjuter kako bi videli u pretrazi da li je imaju.huh.png  Zenska je po izgledu stras boza sto bi rekao radasin ali je zato glupa kao jelena karleusa.

Slicna situacija u drugoj radnji, otisao sam da kupim neke kablove kako bih povezao racunare u kancelariji, ispred mene stoji lik i kaze prodavacici da zeli da mu se napune ketridzi od stampaca a ona ce njemu da su to ketridzi koji se ne pune a ja vidim da su oni koju mogu i sto je najgore jos uz to mu kaze da oni cak i ne pune ketridze a na izlogu radnje stoji veliki natpis da radnja puni sve vrste ketridza. Naravno lik joj prvo rece da su to ketridzi koji se pune jer je to vec radio pa je onda upita a zasto su onda stavili obavestenje na izlogu da vrse punjenje ketridza. Ona ga je zabezeknuto pogledala i u tom trenutku drugi lik tojest prodavac koji je stojao sa strane, pridje i rece joj kao u fazonu idi tamo do treceg kolege da mu pomognes nesto u magacinu te je onda on coveku zarsio posao izvinjavajuci se kako je to nova koleginica pa jos nije upoznata sa poslom a ona nije uopste nova koleginica ona je tu vec odavno zaposlena jer mi nije prvi put da dolazim u tu radnju.

Stigo mi danas monitor Asus MX 279H

Elem sve to super platis 35k dinara, i dodjes kuci sav srecan, stedeo pare 5 meseci :D Kad ono kurac fali mi kabl da povezem Monitor za Komp.

Reko jebem mu mater da ja vidim na sajt sta ide uz kutiju :) I eto skontam ja da su marnuli DVI to HDMI kabl koji kosta 1200 din... Lepo pustim mail isprozivam ih, posle sat vremena me zovu kazu "stojao kabl pored monitora, saljemo sutra o nasem trosku"

Znaci da popizdis sta sve ne rade...

Odlucio sam da zamenim moj (jos uvek ispravan) monitor syncmaster 757p... Samo da sacekam 3 dana da im stigne... Ako ne bude promena, ce da bude sutra.

A kada sam bio kupovao ovaj monitor, decembra 2001., cekao sam da uvezu 1 (jedan) primerak, za mene.

Moja sreca pa hardver kupujem samo na 2 mesta, gde su svi odavno dobro uhodani, pa znaju posao, nezavisno od m/z statusa pojedinaca.

E da... 32gb flash sam kupio... samo sam morao da sacekam 1 dan da im stigne...

Pomalo se pitam, koj' vrag drze nesto u cenovniku ako to ne moz' da se kupi?

Pa moze ali mora da cekas dok oni to naruce pa onda tebi da prodaju. To je praksa u skoro svim nasim prodavnicama, izgleda kao da im se ne isplati da imaju robu na lageru. Mada imas i radnje koje na lageru imaju samo najosnovnije komponente a kada zelis neke malo bolje oni onda gledaju u kojoj radnji je najjeftinija pa onda oni kupe od njih pa onda preprodaju tebi po vecoj ceni.

Meni malopre stigla nova maticna ploca http://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FX_R20/

Najgore mi pada sad sto moram sve da vadim a skoro sam slozio kablove da mi se ne vide.

Da, to sam i ja cuo... od 2008. niko ziv nema lager (ako je preziveo, nisu svi).

Sad se setih, par dana sam cekao ram kada sam pre par meseci pojacavao komp. Narucih 2 osmice pa sam morao da sacekam.

Da ne otvaram novu temu, gosn. ministar sa Jejla diže PDV sa 8 na 20% na luksuznu robu kao što je IT oprema. Svašta ih uče na tim univerzitetima.

Da,zato sto je on to odlucio,i to uopste nema veze sa bilo kim drugim iz vlade.

Stvarno sam se nadao da ce ljudi shvatiti da je on dosao tu kao marioneta,da se njime upravlja,ali izgleda da ljudi jednostavno ne gledaju dalje od TV ekrana.

Ne mislim na tebe konkretno,mozda si ovo i sarkasticno rekao,ali tuzno je kad razmislis...

Stvarno sam se nadao da ce ljudi shvatiti da je on dosao tu kao marioneta,da se njime upravlja,ali izgleda da ljudi jednostavno ne gledaju dalje od TV ekrana.

Ne mislim na tebe konkretno,mozda si ovo i sarkasticno rekao,ali tuzno je kad razmislis...

Ironija boranije je da time nece da zarade nikakve velike pare - samo ce publika jos lakse da se odluci da ode. Reklamiraju maline - a softver donosi vise.

Ispade da sam taman na vreme uzeo monitor.

Da bi neko bio marioneta, mora da postoji neko ko zna sta radi, neko ko vuce konce. Na zalost, ovde ni jedna vlast od Obrenovica ne zna sta radi i to izgleda velikoj vecini ne smeta. Jedan od primera su i Platinove maline, koje inace i uvozimo, kao i sljive, iako su otkupne cene rekordno niske. Samo tu bandu da pohapse i ustedeli bi za 200 poreza.

http://vukajlija.com/zabava/posteri/641961

Drugar kupio monitor pre par dana u win-winu koji je stojao izlozen na polici i kad je stigao kuci video da mu nisu dali srafove za stalak od monitora. Kad ih je zvao da pita gde su srafovi kazu nije ni bilo smile.png Znaci monitor stojao na polici na stalku bez srafova ne daj boze da je neko malo zakacio policu prosuo bi se monitor po podu samo tako. Verovatno bi onda tog jurili za pare sto je razbio monitor smile.png