Jump to content
AdriaCraft - Blizzard Community Fansite Forum
matke

Filmovi i serije FTL

Recommended Posts

Evo teme gde možete predložiti ili iskomentarisati film, ja ću krenuti sa nečim najsvežijim, pre par minuta odgledanim, "Stalkerom" Tarkovskog. smile.png

Odlučio sam da ga odgledam jer mi ga je više ljudi nahvalilo na sva usta, oduševljavali su se, svršavali na film, must see dža bu. Desilo se upravo ono što se uvek desi kada vam neko strašno nahvali film, a to je da se nisam oduševio xD Zašto? Krenuću od onog što "ne valja":

Film je izuzetno pasivan. Kreće pasivno, radnja se razvija pasivno, kulminira pasivno i završava se pasivno. Veća dinamika u toku filma ne postoji, u nekoliko momenata se stvori predispozicija da film ode u tom pravcu i naravno gledalac izgori od očekivanja a ne desi se ništa. Možda ovo i nije nužno loše, ali za generacije koje su odrastale na holivudskim filmovima, a jednoj od njih i ja pripadam, ovaj film može delovati izuzetno dosadno. Pritom traje 2 i po sata. Za "Stalkera" čak je i Bendžamin Baton dinamičan film.

Mnogo, mnogo nemih scena. Mnogo pejzaža, igranja sa kamerom. Ovo je film za ljubitelje filma, za studente FDU, za članove SANUa i hipstere sa filozofskog. Ovo nije film koji se gleda kao razbibriga i gde se potencira jedan aspekat, jedna ideja. Nije za ljude kao ja koji gledaju film svake prestupne godine tongue.png Ovaj film nipošto ne treba gledati ako nemate kilo strpljenja, ako niste opušteni i ako ne cenite film kao umetnost.

Šta onda običan čovek može izvući iz ovog filma? 

Kao što rekoh, ovo nije holivudski film smile.png Čoveku bi možda trebalo da odgleda ovako nešto s vremena na vreme, da vidi da se film može napraviti i bez skupih efekata i šljašteće scenografije, jednih te istih scenarija, istih glumaca, istih klišea i istih završetaka. Treba promeniti malo i perspektivu ponekad i iskusiti nešto što se u odnosu na američku jednoličnu koncepciju kinematografije može smatrati inovativnim.

Fokus "Stalkera" je na njegovim čestim dijalozima. Glavni likovi su 3 potpuno različite osobe, različitih pogleda na svet. Dvojica su postavljeni kao kontrast jedan drugom, dok je treći kontrastiran obojici i on je ujedno i perspektiva Tarkovskog. Na taj način, dijalozi u filmu se razvijaju, iako možda veštački donekle i suviše ozbiljni, bave se "fundamentalnim" temama, smisao života, sreća, dobro, loše, Bog itd. Film raste iz minuta u minut sa te strane i možda i najveću težinu dobija tek kad se sve ispriča i poveže jedno s drugim. Osim dijaloga, film sadrži i (za mene) neuobičajeno veliki broj monologa - film kao da staje na minut, dva, lik se okreće ka kameri i daje neko svoje viđenje stvari. Ovo sve može čoveka naterati na razmišljanje, naterati ga da se složi ili ne složi sa mišljenjem iz filma, što je čini se i glavna poenta filma - pomeriti se iz duhovne legargije i iskusiti život. Zona je život, Soba je čovekovo biće. Zagledati se u sebe i izbaciti tu prljavštinu napolje, osloboditi se.
Ono što je meni delovalo veoma zanimljivo je način na koji Tarkovski barata bojama. Od sumorne sepije do šarenila, igrarija odraza i odsjaja, čudni kadrovi i osvetljenost koja je adekvatna atmosferi trenutka, za to mu se mora odati priznanje. Čak i da ste najneosetljiviji čovek na svetu, primetićete specifičnost atmosfere koju Tarkovski kreira. Takođe, muzika je izvanredna što me je prijatno iznenadilo, stvarno je prelepa smile.png

Ako niste još gledali, kada budete, obratite pažnju na poslednji monolog, možda i najupečatljivija scena u filmu.

Dao sam mu ocenu 7/10

iz 2 razloga: jedan su one negativne strane koje sam naveo gore i koje vas mogu navesti da ugasite film posle prvih 10 minuta, a drugi je (i rekao bih za mene mnogo jači) to što sam krenuo da gledam film sa velikim predrasudama (pozitivnim) i što sam zbog toga blago razočaran. Da sam ga gledao bez ranijih preporuka ocena bi sigurno bila viša smile.png

Evo jedna zanimljiva scena koja može ilustrovati specifičnost ovog filma u odnosu na većinu drugih koje smo svi gledali - zašto staviti poeziju u film? jer je tako u mogućnosti :P

http://www.youtube.com/watch?v=F9-WxBj2pvc

Ja kad sam video da Breaking Bad ima ocenu 9.5 mora sam da vidim o cemu se radi..odgledao sam prve 2 epizode..zaintrigirala me je malo mada ne u toj meri da krenem da je gledam..mozda kasnije pocinje da bude extra serija..odgledacu je kad tad sigurno.

P.S mogli bi smo i temu za serije da otvorimo ili da se u naslov ubaci filmovi i serije pa da se tu komentarise.

Nek promeni mod naslov :) Gledao sam i ja par epizoda Breaking Bada i ono, ima taj neki hook al nisam mogao da se udostojim da gledam. Slab sam sa serijama. Najbolja serija koju sam ja ikad gledao je Entourage imo pa opet sam odgledao samo 3 sezone jer me mrzi da gledam xD

Матке, јел се ја и ти познајемо од раније? =)

Хаха, искоментарисао си СТАЛКЕР-а баш онако како сам и ја имао виђење послије гледања... можда сам негдје овде чак и причао, Атина ми је препоручила тај филм.

Умјетнички дојам филма се примјећује послије 10мин гледања, види се да то није клише и да је маестро радио филм.

Али исто тако, није то филм за мене... што кажеш, критичари ће увијек да вреднују тај филм много више, али за мене обичног гледаоца, филм је ПРЕСПОР, имам осјећај да могу да га оставим на 10мин и да се вратим и да нећу ништа битно пропустити.

А ја не волим то, ја волим баш супротно. Зато Мементо пропустиш 10секунди и боље враћај филм назад или си грдно најебао...=)

Ја за СТАЛКЕРА нисам добио толико предрасуда као ти... али има један филм за који јесам и за који их и дан данас добијам, а мени се и даље не свиђа толико. То је Taxi Driver, са легендарном улогом Де Нира.

Ок, култ од филма, приказ стања друштва и феноменална глума... али опет... НИШТА СЕ НЕ ДЕШАВА...=)  Много поштујем вриједност овог филма, волим и Scorcesse-a и његове филмове, али је по мени овај филм много исфуран, маса људи ми прича како им је овај филм у топ5 или топ10 који су погледали... мени није ни у топ 50.

Серије исто ко и ти... није да не волим или их не поштујем, само немам навику да нешто гледам епизоду за епизодом или још горе ако има брдо сезона да се вежем за то пола године. У животу сам одгледао можда 2 или 3 серије не рачунајући домаће. =Р

Брејкинг бед сам почео да гледам прије око 2 мјесеца (јако ми се свиђа серија)... сад сам стигао до 2. сезоне, епизода 4. Све вам је јасно. =)

Znamo se bate, jes da se nismo videli par godina al se znamo biggrin.png

Tarkovski jmi liči na nešto kao što je Džojs u literaturi ili Hegel u filozofiji, svi su svesni da tu ima nečeg višeg al' slabo ko ulazi u koštac s tim xD Ja teško da ću u sledećih 5 godina pogledati ijedan drugi film Tarkovskog xD

Taxi Drivera sam i ja gledao i svideo mi se, možda baš zato što sam krenuo da ga gledam bez ranijih komentara, film je dobar, nije brutalno dobar al je dobar smile.png

Pa to, nemam ni ja naviku za serije, kad vidim da nešto ima 10 sezona kolko god da je dobro teško da ću ga gledati tongue.png

Ja serije ostavim sezonu da završi i onda stučem u par dana. A ova sezona Breaking Bad-a je razvučena 2 god, od kraja četvrte.

A kad gledaš seriju ovog kvaliteta, to ti je kao da imaš 20h nekog dobrog filma.

Pa nemojte mi reći da niste gledali Band of Brothers i Pacific? To su mini serije, po 10 epizoda, top kvaliteta (Steven Spielberg, Tom Hanks). Ako nekoga zanima WW2, ili generalno rat i odnos među vojnicima, psiha čovjeka u globalnom ratu etc, nema da gleda išta dalje od ovoga. Po istinitim pričama veterana koji se čak pojave na kraju (mali spoiler al ajd)

http://www.imdb.com/title/tt0185906/

Neke stvari ne možeš prikazati za sat-dva

Upravo sam odgledao Byzantium..  Ima ocenu 6.5 i mislim da je to max sto moze da dobije..film je onako malo sumoran..ubi me ono UK vreme..samo oblacno i kisa..nekako mi je mrtav..nije zivopisan.. Prica ko prica.. nije nesto posebna.. Mozda ga ne bih ni gledao al ima je Gemma Arterton pa reko da vidim cime raspolaze biggrin.png

http://www.imdb.com/title/tt1531901/

Iduci na tapet je Requium for a Dream pa Doni Darko..tj utorak i sreda smile.png

Sto se tice serija, za mene su dosije x i milenium zakon. Takodje mi se izuzetno dopada i lost jer je serija zesci trip. Razmisljao sam se da odgledam i breaking bad ali kada sam procitao radnju nekako me nije privukla da krenem da je gledam. Deluje mi nekako bez nekog zesceg zapleta.

Band of brothers je izuzetna serija kao i pacifik ali mislim da je bob bolji.

Byzantium sam krenuo da gledam pre par dana i smorio se negde na polovini filma. Ne volim te staticne filmove.

Film koji me je u poslednje vreme prijatno iznenadio je Dredd.

Jel gledao neko paranormal activity mozda?

Lost je gledljiv otprilike 2 sezone, posle toga postaje kriminalan, pre nekoliko godina sam ga dobio na preporuku narezanog i ta serija je strašno upropašćena iako je imala potencijal.
Nisam gledao Pacific i BOB, gledao je moj ćale jer se loži na to, mene je i to mrzelo xD Gledam kad uhvatim Boston Legal i mislim da sam zagrabio dobar deo svih sezona na preskoke, retko dobra serija uprkos specifičnoj banalizaciji da bi mogao da se "proda", dotiče se veoma interesantnih tema od kojih je glavna kritika američkog društva, mada kontam da ovu seriju svi znaju xD

Dredd ima ocenu 7 i po meni precenjen film..meni se uopste nije svideo nesto posebno..cak mi se onaj sa Staloneom mnogo vise svidja nego ovaj.. I sto tako i Total Recall..

A paranormal activity po meni glup film da gluplji ne moze biti..

A sto se tice ovih ratnih pa bas i nije moj fazon..

Paranormal activity je glup film, nema druge riječi za opisati to. Dredd je meni bio dobar, mada dobar u kategoriji filmova koje kad gledam ostavim mozak kući, većina AAA naslova. Služe svrsi, ali su plitki filmovi, zaboraviš ih sutra.

Ma lost su na kraju malo zasrali, zbrzali su petu sezonu. Dredd je mnogo bolji nego stari film, mnogo realnije je odradjen. Spomenuo sam paranormal zato sto mi je ostala neka neobjasnjiva hladna jeza nakon sto sam ga odgledao a odgledao sam mali milion horora i nikada se nisam tako osecao gledajuci njih.

Danas sam hteo da izbalansiram univerzum time što ću odgledati nešto skroz neozbiljno :P

Big_Picture_Show_poster_by_AnimatEd.png

8/10 

Zbog odlične animacije, vrhunca morbidnog humora karakterističnog za ed bojze i generalno kvalitetno odrađenog posla za jedan niskobudžetni crtani. Oni što rade u Dizniju mogu da nauče par stvari o crtanim filmovima gledajući ovo. Ko je voleo kao klinac da gleda na CNu Ed Edd n Eddy, ovo će mu se sigurno svideti :D

Тарковског нећу ни ја гледати скоро сигурно, не ако прави онакве филмове.

Одавно се каним да погледам Зодијака, Финчер је по мени најјачи режисер новије генерације, направио је неке прејебане филмове. Него и Зодијак траје скоро 3 сата а нешто немам ни времена ни живаца у задње вријеме да толико дуго лежим и гледам нешто. =)

Серије исто као што рекох, немам навику, времена ни живаца, ријетко се деси да је пробам сагледати. А ратне филмове сам гледао бројне, тако да не могу ни те мини ратне серије да гледам више.

А тај Paranormal аctivity сам и ја чуо од пар људи да је говно, заједно са овим свим горњим постовима то је изгледа јавно мњење тако да је то то. =)

Hvala ti matke što si odlučio da podeliš tvoje viđenje filma koji, kako i sam kažeš, ne prija baš najbolje tvom senzibilitetu. Mislim da sam broj reči koji si upotrebio govori o odnosu koji imaš prema ovakvom (velikom) filmu; a i uvek je lepo videti da se ljudi raspričaju kad govore o umetnosti u današnje, brzo-i-kratko vreme. 

Najgore je kad neko opiše film sa "pa, okej je". Kao filmadžiji, to mi je najveći strah. Bolje dobro pljuvanje nego to "okej je".

Američki film je veliki, za svako poštovanje. Naravno da u takvoj i tolikoj industriji ima svega, i najviše smeća. Zanimljivo je da je i američko smeće često zanatski izuzetno, pa su i takvi filmovi dobri za gledanje i/ili učenje.

Kriza u savremenom amerčikom filmu je ipak osetna i produkcija TV serijala često je svojom vitalnošću dodatno ističe. Dobro je gledati nove serije, stvarno ima bisera. I stvarno je vitalna i inovativna grana.

Serija House of Cards  iz 2013. je urađena u Netflix produkciji. Ovaj servis za onlajn gledanje je u istom danu izbacio ceo serijal od nekih 12-13 epizoda. I ispostavilo se kao odličan model. Serija je za preporuku.

Da ne preterujem, preporučiću još samo dva evropska filma: Injarituov (A.G. Iñárritu) Biutiful iz 2010. i Odiarov (J. Audiard) Un prophète iz 2009. 

Čekam još par meseci da se potpišu ugovori sa distributerima i oko prodaje, pa ću čim bude moglo, da okačim svoj film o ludom mi Teči i podelim link sa vama. Trejler na http://vimeo.com/7753458

Zodiak i ja preporucujem dobar je..odavno sam ga gledao al znam da je dobar..morao bih opet da ga odgledam :)

Ovaj "A Prophet" izgleda interesantno i njega cu pogledati uskoro...

Evo jedna preporuka za evropski film koji me je veoma dirnuo. The Intouchables iz 2011.. Bigrafska drama sa aspektima komedije. Dobra gluma i atmosfera. http://www.imdb.com/title/tt1675434/

I planiram sutra da gledam Pacific Rim iz ove godine.. konacno dobar snimak nordne verzije :) http://www.imdb.com/title/tt1663662/ pa me interesuje sta da ocejujem ako ga je neko gledao..ima solidnu ocenu na IMDB..

@Axie - Upravo tako, to je stvar senzibiliteta i ja iako kažem da mi se film nije svideo mogu da razumem zašto nekom može da se svidi, mogu da razumem tu perspektivu. Činjenica je da sam malo i cepidlaka, kada bi se neko ko se dobro razume u muziku ili književnost našao ovde i ja mu izložio šta mi se sve ne sviđa i zbog čega, verovatno bi mogao mirne duše da me izmlati nekom motkom u ime umetnosti :P 

Na kraju krajeva, bitno je da svi imamo na umu da je lični estetski sud stvarno LIČNI i da nijedan forumski review koji damo ovde ne može da zameni sam film - ja nipošto ne bi voleo da se neko upravlja prema mom postu o Stalkeru pa da ga nikad ni ne pogleda :)