Jump to content
AdriaCraft - Blizzard Community Fansite Forum
jovanmhn

x86 vs x64?

Recommended Posts

Zanima me za koje verzije operativnih sistema ste se vi opredijelili, jer je vječita dilema koji je bolji za gaming?

Lično, imao sam obje verzije i nisam osjetio neku razliku, a 64bitna može imati nekih problema sa kompatabilnošću sa nekim manje poznatim programčićima, pa sam oduvjek favorizovao 32bitni windows.

Kakvo je ovo pitanje u 2013 godini?Prvo,32 bitni Windows ne prepoznaje vise od 3,.. GB rama,moderne igre traze bar 4GB da bi se igrale normalno,tako da ne znam odakle ti ta "vecita" dilema koji je bolji za gaming.Drugo,ne postoji nekompatibilnost sa programcicima jer svaka 64bitna aplikacija moze da upali 32bitnu,ali ne i obrnuto.Daj da vidim te programcice,stvarno mi nerealno zvuci da bilo sta 32bitno ne moze da radi na 64bitnom operativnom sistemu.

32bitni windows može raditi sa 4gb rama, i više, sa modifikovanim kernelom, i ako ti ostatak hardvera, uglavnom ploča , to dozvoljava. Ja na mom main PCu trenutno imam 32bitni windows, na kome funkcioniše svih 4gb rama, i na kome sam igrao svaku novu igru, sem toga 3.5 ili 4gb ne pravi skoro nikakvu razliku i ako neko nije vičan vucaranju sa microsoftovim sranjima, ne mora.

Zahtjevnost igara na 64bitnim os-ovima je ionako uvjek veća (ne zbog igre, već generalno zahtjevnost Os-a) ne za tih 0.5gb, već za cijelih 1 ili čak 2, tako da je pitanje rama besmisleno, sem ako imaš 8 ili 16gb, što je opet glupost za gaming. Pogledaj iskorištenost rama u idle na 32bitnom i 64bitnom OSu.

Gledao sam evo već godinama benchmarkove igara u obje verzije OSa, rezultati su najblaže rečeno random.

A za aplikacije, evo igrao sam Anno 2070 i ima mali .exe pod nazivom anno assistant, koji ti daje neke informacije itd, znači aplikacija koja nema instalaciju, koja mi ne radi. Sličnih slučajeva ima bezbroj. Mogu ti navesti listu crackovanih igara koje ne rade na 64bitnoj platformi jer je crack nekompatabilan (.exe)

Imao sam obje verzije na oba kompa, imao sam obje verzije na jednom kompu, generalno ne uspjevam primjetiti nikakvu značajnu razliku. Sem gluposti s vremena na vrijeme na 64bitnoj verziji, i generalno 64bitna jede više resursa sama od sebe

EDIT: E da, kodiranje fajlova radi mnogo brže na 64bitnom windowsu. To sam primjetio.

Verzija x64 definitivno je bolja od x32 u mnogim pogledima. Takodje nije preporucljivo koristiti modifikovani kernel jer moze stvoriti gomilu problema u adresiranju procesa a i dalje sistem ne koristi vise od 3 gb rama iako prijavljuje da ih koristi.

Ne znam,ti gledas na 32bitni i 64bitni OS kao da je to neki racionalan izbor gde oba imaju prednosti i mane,zapravo nije,64bitni je jednostavno bolji u svemu ako imas 64bitni procesor i 4GB rama,a imas.

Sve aplikacije koje ne mozes da pokrenes,pustas preko compatibility moda za Windows XP,jer cim ne rade na 64bitnoj verziji Windowsa,znaci da su pravljene za XP i ranije.

I ta Anno aplikacija...

http://2070asst.codeplex.com/

lepo pise da podrzava 32x bitni i 64x bitni Windows?

compatibility mode u windows 7 mi je uvek odradjivao posao. veoma,veoma mali broj programa/igara mi nije radio,a to su uglavnom stvari koje su radjene za win98 tipa...ali onda skines emulator i gg XD 

Đe si galeriuse, srećan ti uskrs, idi opali 3 metka u vazduh, ili šta već

Kompatabilnost na stranu, neki dan sam na ovom starijem kompu formatirao hd jer je bio prepun sranja, i nešto mi je fps u doti bio ispod očekivanog, pa reko ajd da probam dotu na 64bitnom os-u, i razlike apsolutno nema, s obzirom da mi je sad komp praktično prazan i neopterećen, može se reći i da je gore.

Dota doduše uvjek radi kao 32bitna aplikacija, kao i 90% igara danas, tako da dodatnu memoriju nikad neće ni koristit

Nisam ja postavio ovaj topik da dobijam lekcije na temu 64bitnih procesorskih riječi, učim o tome već 2 godine u tančine, znam ja tačno šta bi sve moglo i trebalo to da omogući (a to nije puno toga sem adresiranja više memorijskih lokacija, bar dok ne implementiraju komande izvan dosadašnjih tipova i hardver da to podrži, bar 5 godina dok bude mainstream), pitao sam na ovim forumima da vidim dal je neko primjetio neko poboljšanje performansi u nekoj >>IGRI<< u 64b u odnosu na 32bitnu verziju sistema?

Ja do sad samo u Batman:Arkham city, a u obje verzije windowsa sam igrao i Crysis, Bioshock i The Witcher. Crysis i Bioshock su takodje imali odvojene exe za jednu i drugu varijantu, ali ja razliku nisam primjetio.

Ako neko hoće da se bavi 3d modeliranjem, enkripcijom ili čak obradom slike, nije uopšte dilema koji os da koristi, ali za gaming vjerujte mi jeste. Na stranim forumima neki idu i u ekstreme i koriste 32bitni XP, jer daje najbolje performanse. Ne izgled, već performanse

Ми Срби не пуцамо за Васкрс,

ево ти јаје, сликано темпером у 32-битној ручној техници

bDGIWxz.jpg

нп, увек са задовољством проширујем видике ментално ограниченима

само да има довољно шећера и воде, оф хорс

Realno, ja ne vidim vise potrebu za instalacijom 32 bit windows-a, sem ako nije neki stari komp i nema potrebe za 64 bit sistemom

Mozda je trik u onome 'krekovano'. Ako bi probao sa necim placenim, verujem da bi radilo kao sto je predvidjeno - da sve radi na 100%.

Ili nadji prebudzenu 64bit verziju, pa probaj.

Mozda je trik u onome 'krekovano'. Ako bi probao sa necim placenim, verujem da bi radilo kao sto je predvidjeno - da sve radi na 100%.

Nema to nikakve veze dal je original ili narodna verzija.

Nema to nikakve veze dal je original ili narodna verzija.

Narodne vezije tesko dolaze na update - koji je mozda vec tu.

Ja svakako mogu da kazem da je veoma velika razlika izmedju jednog i drugog. Za jedno se nadas ako bude, drugo samo malo sacekas, ako uopste cekas.

Prica o update-u za softver koji mislis da koristis - u principu,"narodne" verzije ne mozes updateovati sem ako ne postoji posebni "lek" za taj update,za razliku od placene verzije gde ti je sve na tanjiru,pa automatski se smatra da ce placene verzije bar malo bolje raditi od "lecenih".

Prica o update-u za softver koji mislis da koristis - u principu,"narodne" verzije ne mozes updateovati sem ako ne postoji posebni "lek" za taj update,za razliku od placene verzije gde ti je sve na tanjiru,pa automatski se smatra da ce placene verzije bar malo bolje raditi od "lecenih".

Ovde pricamo o windowsu cija se i narodna verzija updejtuje redovno bez ikakvih problema i radi takodje bez problema isto kao da je original a ne o nekom drugom programcicu tako da cu morati da citiram galeta: "secer i voda, secer i vodaaa..."

Ovaj topik je otišao u kurac. Sve što sam ja htio da čujem je dal ovdje ima ljudi koji su imali u skorije vrijeme iskustva sa obje verzije i kako su uticale na performanse u igrama, jer ja imam osjećaj da je 32 bolji, jer je većina igara 32bitna app i ne benefituje od dodatne memorije, a 32bitni os sam po sebi jede manje resursa. eto. Nije ni osjećaj, nego iskustvo

Međutim tu je priča o uskršnjim jajima, srbovanju i pirateriji. Bravo. Sad lockuj topic galeriuse, ili ga izbriši potpuno, jer je kompletno đubre, daj sebi warning za spam usput, drugima bi dao ban za daleko manje

Još nekakve lekcije o arhitekturi računara dobijam ovdje, mozak me boli koliko ljudi pojam nemaju o čemu govore, ali mene teorija nije nikad ni zanimala, već praktično iskustvo drugih

Ali prakticno iskustvo ti i ne treba jer zasto bi?Mislim,ti si menjao kernel operativnog sistema da bi prihvatio vise od odredjene kolicine memorije koja je inace "dozvoljena" za taj tip sistema,odrekao si se 64 bitnih aplikacija (kojih ruku na srce nema bas mnogo),i ko zna jos cega,da bi dobio sta,1-2 FPSa u Doti i mogucnost da umesto kliknes desnim klikom i stavis compatibility mode mogao da kliknes samo jednom i da se samo upali?Potpuno besmisleno.

I kad budu aplikacije zahtevale vise od 4GB,sta ces onda?Jos da menjas kernel,ili sta,ne razumem?Potpuno besmisleno ... stara tehologija < nova tehnologija.

Posto jovane trazis prakticno iskustvo, koje ja imam jer sam dugi niz godina koristio i jednu i drugu verziju, ponovicu jos jednom ono sto sam rekao i u mom prvom postu u ovoj temi, verzija x64 je superiornija od x32 verzije u svim aspektima. Ako govorimo konkretno o igrama, ne postoji nijedna igra do sada, i starije i novije, koja mi je radila losije na x64 verziji.

Guest
This topic is now closed to further replies.