Jump to content
AdriaCraft - Blizzard Community Fansite Forum
JasonDude

Spamovanje APM-a?

Recommended Posts

Pitanje za igrace na battle.net-u. Da li spamujete APM na pocetku partije? Neki kazu da to rade samo da bi odrzali prosek stvarnog APM-a u toku partije, drugi kazu da ostaju u "speedu", odnosno kao da ne gube momentum kad krene pichvajz i kad APM realno bude velik.

Ja mogu da ti kazem samo iz iskustva sa BW-om, beta mi josh nije dopala shaka.

Radim to uvek, ali bas uvek, na taj nacin se zagrejem i prirpremim za pravu akciju. Pored toga uradim i jos par korisnih stvari, set-ujem poneki hotkey i set-ujem screen-ove (ono F2, F3, F4). Ne znam zasto su to (screen position save) izbacili u dvojci, meni je iskreno dosta pomagalo.

APM ne mora nuzno da odredjuje koliko je neki igrac dobar ili ne, postoje igraci koji i sa APM<100 mogu lagano da dobiju one sa preko 200... zashto? Pa zato sto povlace prave poteze i razmisljaju brze i kreativnije. APM jednostavno samo predstavlja brzinu tvojih prstiju, a ne tvog mozga ;)

No svejedno meni to pocetno "zagrevanje" dosta pomaze jer mi omogucava da kada dodje neki kljucan trenutak, odreagujem brzo i spretno i koliko je to moguce ispratim komande svog mozga.

Znaci koristi ti kao zagrevanje. To me zanima. Nisam nikad to radio, kontam da imam pristojan (al ne odlican) micro ali stvarno mi je APM tu oko 100 kad sam gledao svoje partije protiv AI-a.

Dok nisam to radio imao sam oko 130 a ovako dodjem i do 180.

Ali to ne treba ta ti bude cilj. APM sam po sebi ne donosi pobedu. Vise se fokusiraj na samu igru i na kreativno razmisljanje.

Veliki APM ne treba da ti bude cilj, on dolazi kao posledica dobre igre (cini mi se da je tako nesto rekao HD, al' ga je reko... svaka mu je Njegosheva)

Despotaca jel to tebi pomaze da se zagrejes? Pazi meni je to malo cudno, npr sviram gitaru i uvek te na pocetku nauce da se nikad ne trosis, odnosno da ne trosis energiju bzvz, da imas tu ekonomiju pokreta jel kad dodje do trenutka da treba da se trosis da si odmoran.

Zagrevam se. I pomaze. Jer kao da dobijem adrenalin koji mi pomaze da se uigram, da mislim brzo i efektivno, jedinstveno, da mislim o svemu.

Edit: A to za trosenje/umaranje, ukoliko vise vezbas brzinu pokreta utoliko ce ti se prsti navici na brzinu. Ti koji su te ucili gitaru ne misle o tome. Trebalo bi sto vise i vise da se uvezbavas radi brzine i izdrzljivosti prstiju. Mada opet... ko zna.

Ja to npr ne radim, a "performanse" su iste kao i kod "high spammera", tako da ono, zavisi od stila igre i tvoje licne preciznosti... ako si uveren u sebe da mozes da sve uradis na vreme i tacno kako zelis nemas bilo kakve potrebe da spamujes, Artosis npr na pocetku bete je imao cirka 60apma i kasnije samo uvlacio spam gde god je stigao. SC2 prednost: APM nije merilo skilla nikada, imas brdo partija u kojima lower apm pobedjuje bez problema, a i pri shoutcastovima nikada se to ni ne prikazuje.. jer nikoga nije ni briga

Ja to npr ne radim, a "performanse" su iste kao i kod "high spammera", tako da ono, zavisi od stila igre i tvoje licne preciznosti... ako si uveren u sebe da mozes da sve uradis na vreme i tacno kako zelis nemas bilo kakve potrebe da spamujes, Artosis npr na pocetku bete je imao cirka 60apma i kasnije samo uvlacio spam gde god je stigao. SC2 prednost: APM nije merilo skilla nikada, imas brdo partija u kojima lower apm pobedjuje bez problema, a i pri shoutcastovima nikada se to ni ne prikazuje.. jer nikoga nije ni briga

Primetio sam da dosta ljudi obraca paznju na APM. Doduse kad je APM mali niko ga ne komentarise u slucaju pobede, ali kad aje veliki svi iskomentarisu i tu stavku :).

heh, kada neko pobedi sa mnogo manjim apmom onda ne komentarisu, zapravo, nikada ne komentarisu ako nisu toliko smoreni u partiji. mnogo je bitnije sta se tim klikovima zapravo radi nego sta se zapravo ne radi. igraci igraju kako god oni vole, a novi sc2 igraci i stari sc2 igraci u beti trenutno nalaze svoj stil, svoje mini-strategije i prilagodjavaju se patchevima. kasnije dolaze finese koje mogu da povecaju ili smanje apm, jer ima igraca koji prosto zele da spuste to na jedan konstantan nivo i da se ne opterecuju glupostima nego prosto da budu efikasni :) APM nikada nece biti merilo dobrog igraca u sc2. U to mogu da budem siguran. Ali ko zna, mozda je blizzard planirao da napravi spam igricu ponovo, mada mi sve vise deluje kao da pokusavaju da se udalje od toga jer ni oni nesto preterano ne vide smisao :) Zasto su onda to ubacili u replay statistiku? Jer je to bio #1 zahtev fanova bw-a jos na battle.netu pre 4 godine or so... integrisan apm reader... jer je to sk1LL :D

Ali ko zna, mozda je blizzard planirao da napravi spam igricu ponovo, mada mi sve vise deluje kao da pokusavaju da se udalje od toga jer ni oni nesto preterano ne vide smisao :)

Hoces da kazes da je BW spam igrica O.o Teska rec...

Jeste da je u BW-u micro bio tezi, zatim si morao da pojedinacno klikces na svaki building, morao si mnogo stvari da radis manuelno, za razliku od sc2, ali bas da je spam igrica... to ne bih rekao. Bolje je reci: Igra koja zahteva vecu brzinu i veci "awareness" (u pravu je Silencer za srpski jezik ^^). To nikako ne degradira igru, vec je cini tezom i izazovnijom.

A to sto su mnoge stvari u sc2-u automatizovane, samo znaci da su malo hteli da pomere teziste igre sa "sitnica" na neke "vaznije" stvari, a i uostalom da je ucine more noob welcome.

Nope to nije bila uvreda, posebno ako si procitao moj artikl (jedan od prvih ikada na ovom forumu o scu kao sport), ali niko ne moze da me ubedi da je onaj apm koji je mogao da se izvuce u bwu bio pravi apm i pravi uptime kontrola igraca. A sto se tice samog "automatizovanja" sc2, i otezali su i olaksali su. Imas toliko toga sto ces tek videti u beti kada budes seo i video licno da ces se zapitati da li je to ipak lakse ili teze.

To sto su olaksali sc2 nema nikakve veze, uvek ima sta da se radi i "APM-a" nikad dosta. Imati sto veci apm je naravno bolje, ali bitan je pravi apm, spamovanje cisto zarad veceg apm-a je besmisleno. Sto se tice spamovanja na pocetku, kad ti jednom udje u naviku nekako radis to uvek :P (sto i nije nista strasno).